Στρατηγική για την Περιφέρεια Πελοποννήσου αναζητεί το ΠΑΣΟΚ προκειμένου να γίνει διακριτή η παρουσία του και να διαφοροποιηθεί από τη δημόσια εικόνα που παρουσιάζει μέσω του περιβάλλοντος Τατούλη. Η εντεινόμενη δυσφορία οδήγησε στην απόφαση να πραγματοποιηθεί σύσκεψη στην οποία θα τεθούν επί τάπητος τα ζητήματα στη μετά "Καλλικράτη" εποχή, ώστε να αποσαφηνιστούν οι θέσεις και η στρατηγική του κόμματος. Πληροφορίες μας αναφέρουν ότι στη σύσκεψη που έχει προγραμματισθεί να πραγματοποιηθεί σήμερα, έχουν κληθεί να πάρουν μέρος οι βουλευτές των νομών ο υπερπεριφερειάρχης Τ. Αποστολόπουλος, οι εκλεγμένοι στη θέση του αντιπεριφερειάρχη (Χρ. Μαλαπάνης, Βαγγ. Γιαννακούρας, Γ. Δέδες και Τ. Χειβιδόπουλος), ο πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Γ. Πουλοκέφαλος, ο γραμματέας της περιφερειακής επιτροπής του κόμματος Βασ. Μπρακουμάτσος και οι γραμματείς των νομαρχιακών επιτροπών.