Σύμφωνα με το grtimes.gr η ομάδα των ατόμων – κυρίως νεαρών, κάποιοι με καλυμμένα τα χαρακτηριστικά τους – εμφανίστηκαν στο σημείο από την οδό Νικολάου Γερμανού, εκτόξευσαν τα αντικείμενα και στη συνέχεια κάποιοι εξ αυτών επιχείρησαν να αποχωρήσουν.
Η αστυνομία επενέβη προχωρώντας σε έξι προσαγωγές και τα άτομα θα οδηγηθούν στο Αστυνομικό Μέγαρο Θεσσαλονίκης.
Νωρίτερα, με κεντρικό σύνθημα «Ποια Κανονικότητα;», πραγματοποιήθηκε η πορεία υπερηφάνειας, η κεντρική εκδήλωση του 9ου Thessaloniki Pride, υπό την αιγίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης.