Την υπόθεση ανέλαβε το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών Καλαμάτας και κατά την έρευνα που ακολούθησε οι αστυνομικοί διαπίστωσαν ότι ο πραγματικός παραλήπτης των 58 γραμμαρίων κοκαΐνης ήταν ένας 32χρονος Χανίων Κρήτης, του οποίου το όνομα περιέργως αναγραφόταν κι αυτό στο εξωτερικό τμήμα του δέματος.
Σε βάρος τους 32χρονου, καθώς και άγνωστου συνεργού του σχηματίστηκε δικογραφία για ναρκωτικά, η οποία υποβλήθηκε στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Καλαμάτας.
Η προανάκριση συνεχίζεται από το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Καλαμάτας Ασφαλείας.