Το δυστύχημα έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο 27,6 χλμ. της Ε.Ο. Τρίπολης - Σπάρτης στο ύψος των Καρυών, όταν ΙΧ επιβατικό αυτοκίνητο με οδηγό έναν 60χρονο και συνεπιβάτες τη 47χρονη σύζυγό του και τον 22χρονο γιό τους, συγκρούστηκε με ταξί, το οποίο οδηγούσε 61χρονος και επέβαινε μία 72χρονη. Από τη σύγκρουση τραυματίστηκαν θανάσιμα τα τρία μέλη της οικογένειας, ενώ οι επιβάτες του ταξί ανασύρθηκαν τραυματισμένοι. Προανάκριση διενεργεί το Τμήμα Τροχαίας Σπάρτης.