Από τη 1:30 έως και τις 3:30 τα ξημερώματα πολλές γειτονιές της Καλαμάτας βυθίστηκαν το σκοτάδι, προκαλώντας αναστάτωση σε πολίτες, η οποία μάλιστα ήταν ορατή και μέσω... Facebook.
Τελικά συνεργεία του ΔΕΔΔΗΕ αποκατέστησαν την ηλεκτροδότηση από εναλλακτικό υποσταθμό και από το πρωί της Δευτέρας κλιμάκιο της υπηρεσίας από την Τρίπολη επιδιορθώνει τη βλάβη στον υποσταθμό με σκοπό εντός της ημέρας η ηλεκτροδότηση να γίνεται εκ νέου από τον κανονικό υποσταθμό και όχι πλέον από την εναλλακτική πηγή.