Το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να επισκεφθούν, κάποια ώρα από τις 5 το απόγευμα μέχρι τα μεσάνυχτα, τα γραφεία του Ινστιτούτου Πυρηνικής και Σωματιδιακής Φυσικής του ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος”, στην οδό Παπατσωνη 4, που θα παραμείνουν ανοιχτά τις πιο πάνω ώρες.
Στο πλαίσιο της “Βραδιάς του Ερευνητή”, που διοργανώνεται κάθε χρόνο σε περισσότερες από 300 πόλεις σε όλη την Ευρώπη και σε πολλές πόλεις της Ελλάδας, στα γραφεία του “Δημόκριτου”, στην Καλαμάτα, θα πραγματοποιηθούν ξεναγήσεις με κεντρικό θέμα τις ερευνητικές δραστηριότητες που σχετίζονται με την αστρονομία νετρίνων και τη δημιουργία του μεγάλου υποβρύχιου τηλεσκοπίου νετρίνων KM3NeT.