Η προβολή είναι ελεύθερη για το κοινό και θα γίνει στο αμφιθέατρο “Θοδ. Αγγελόπουλος” του Εργατικού Κέντρου Καλαμάτας.
Πρόκειται για μια μαραθώνια επίπονη και επίμονη επτάμηνη θεατρική δράση – άσκηση – παρουσίαση πάνω στο συγκλονιστικό έργο “Ανάκριση” του μεγάλου Γερμανού δραματουργού Πέτερ Βάις σε μετάφραση Πέτρου Μάρκαρη, σε μουσική Λουίτζι Νόνο - Μίκη Θεοδωράκη και σε σκηνοθεσία – θεατρική προσαρμογή του Κώστα Χαλκιά, ο οποίος παίζει και τον ρόλο του προέδρου του δικαστηρίου μαζί με τους ερασιτέχνες ηθοποιούς. Η κινηματογράφηση και το μοντάζ είναι του Λεωνίδα Παπαδόπουλου.