Σύμφωνα με αναφορές κατοίκων της περιοχής οδηγός αυτοκινήτου την τελευταία στιγμή κατάφερε να αποφύγει κλάρες από δένδρα, που λόγω των κακών καιρικών συνθηκών έπεσαν στο οδόστρωμα. Κλήθηκαν και επενέβησαν άμεσα πυροσβέστες από το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Μελιγαλά και αστυνομικοί του Τμήματος Οιχαλίας.
Λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών απαιτείται προσοχή από τους διερχόμενους οδηγούς, καθώς και σε άλλα σημεία του δρόμου υπάρχουν πτώσεις δένδρων.