Η γυναίκα εντοπίστηκε στη θάλασσα χωρίς τις αισθήσεις της και χρειάστηκε η επέμβαση πυροσβέστη από το τοπικό Πυροσβεστικό Κλιμάκιο και στελέχους του Λιμεναρχείου Νεάπολης Βοιών, που προχώρησαν σε προσπάθειες καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ), μέχρι η γυναίκα να ανακτήσει τις αισθήσεις της.
Έπειτα μεταφέρθηκε στο Κέντρο Υγείας Νεάπολης, αρχικά και στη συνέχεια στο Νοσοκομείο Μολάων για περαιτέρω εξετάσεις.