Πιο αναλυτικά, αντιπροσωπεία των γονέων και των εργαζομένων συναντήθηκε με το διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας, “όπου του παρουσιάστηκαν εκ νέου τα επιτακτικά προβλήματα. Σχεδόν τρεις μήνες μετά την προηγούμενη μας συνάντηση δεν είχαν αλλάξει και πολλά:
Τα προβλήματα ουσιαστικά παραμένουν τα ίδια και ο Διευθυντής συνεχίζει να τα κατανοεί!”, αναφέρει η σχετική ανακοίνωση, ενώ κλείνοντας ξεκαθαρίζει:
“Κάνουμε ξεκάθαρο ότι το Σεπτέμβρη δεν θα είναι ανεκτή η ίδια κατάσταση και περιμένουμε να ξεκινήσουν τα σχολεία χωρίς ούτε ένα εκπαιδευτικό κενό, γιατί αυτό δεν αποτελεί πολυτέλεια το 2024, αλλά θα έπρεπε να είναι αυτονόητο δικαίωμα όλων των παιδιών.
Επειδή υπάρχουν σοβαρά προβλήματα και σε επίπεδο κτιρίων, το επόμενο διάστημα προγραμματίζεται παρέμβαση και στο Δήμο Καλαμάτας, ώστε να δούμε πώς μπορεί να προχωρήσει η επίλυσή τους”, καταλήγει η ανακοίνωση της Ένωσης Γονέων και Κηδεμόνων Καλαμάτας.