Η εκδήλωση απευθύνεται στους ενδιαφερόμενους σχετικά με την Ενάλια Αρχαιολογία επιστήμονες και φοιτητές, ενώ επί μέρους ενότητες αφορούν και στο ευρύ κοινό, περιλαμβανομένων των μαθητών. Θα γίνει στο αμφιθέατρο "Νικ. Πολίτης" και σε άλλους χώρους του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου στην Καλαμάτα.
Την Παρασκευή, πρώτη ημέρα της εκδήλωσης, θα γίνουν ομιλίες από ειδικούς επιστήμονες των 3 φορέων, οι οποίοι θα παρουσιάσουν το σημαντικό έργο που επιτελούν στον τομέα της Ενάλιας Αρχαιολογίας κατά τα τελευταία έτη.
Τις επόμενες ημέρες (Σάββατο και Κυριακή) θα παρουσιαστεί η φωτογραφική - αναδρομική έκθεση του Ι.ΕΝ.Α.Ε. “40 χρόνια καταδύσεις σε 40 αιώνες ιστορίας”, στην οποία προβάλλεται το πρωτοπόρο ερευνητικό του έργο. Το κοινό θα ξεναγηθεί στην έκθεση από ερευνητές - μέλη του Ι.ΕΝ.Α.Ε.
Παράλληλα θα προβληθούν οι βραβευμένες αρχαιολογικές ταινίες: “Δοκός. Το αρχαιότερο ναυάγιο στον κόσμο” και “Αιγιλεία, Ναυάγιο VI”.
Οι φοιτητές και το κοινό θα ξεναγηθούν στις εγκαταστάσεις και τις διδακτικές συλλογές του Εργαστηρίου Ενάλιας Αρχαιολογίας και θα έχουν την ευκαιρία να έλθουν σε επαφή με τον αρχαιολογικό καταδυτικό εξοπλισμό.
Η σημαντική αυτή εκδήλωση, που διοργανώνεται για πρώτη φορά στην Πανεπιστημιακή Σχολή της Καλαμάτας, σηματοδοτεί την έναρξη της συνεργασίας 3 φορέων με κοινό στόχο την προώθηση της Ενάλιας Αρχαιολογίας. Η συνεργασία αποσκοπεί στην ενίσχυση της βασικής έρευνας σε πανεπιστημιακό πλαίσιο και στην διάχυση της νέας γνώσης στην εκπαιδευτική πράξη.