Οπως ανακοινώθηκε, ο δήμαρχος της μεσσηνιακής πρωτεύουσας Παναγιώτης Νίκας θα παρευρεθεί στις τελετές αγιασμού που θα πραγματοποιηθούν: στο Δημοτικό Σχολείο Ασπροχώματος στις 8.30, στο 4ο Λύκειο Καλαμάτας στις 9 και στο Μουσικό Σχολείο στις 10 το πρωί.
Οι σύμβουλοι της περιφερειακής παράταξης “Πελοπόννησος Πρώτα” θα δώσουν το “παρών”: Ο επικεφαλής της Νίκος Πατσαρίνος και η σύμβουλος Στέλλα Καρλαύτη στον αγιασμό του 1ου Ειδικού Σχολείου, του 3ου Γυμνασίου και του 5ου Λυκείου Καλαμάτας. Ο σύμβουλος Γιώργος Γαβρήλος στο 4ο Δημοτικό Ναυπλίου, ο Περικλής Μενούνος στο Λύκειο Ξυλοκάστρου και ο Παναγιώτης Γκανάς σε σχολεία του Δήμου Τρίπολης.