Δευτέρα, 21 Ιουνίου 2021 22:04

Βράβευση μαθητών στους Αγώνες 1ους Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Πελοποννήσου (ονόματα)

Γράφτηκε από την
Βράβευση μαθητών στους Αγώνες 1ους Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Πελοποννήσου (ονόματα)

Ολοκληρώθηκαν διαδικτυακά με επιτυχία οι 1οι Μαθητικοί Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Περιφέρειας Πελοποννήσου με την ενθουσιώδη συμμετοχή των 157 μαθητριών και μαθητών δημοτικών σχολείων της Περιφέρειας.

Το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου ευχαριστούν και συγχαίρουν όλους τους μαθητές για τη συμμετοχή τους με τη χρήση της τεχνολογίας στις αντίξοες συνθήκες και για την παρουσία τους με τον συγκροτημένο και “ζωντανό” τους λόγο και για τη συνεργασία μεταξύ τους. Oλοι θα πάρουν βραβείο συμμετοχής στους 1ους Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής και όσοι διακρίθηκαν θα λάβουν τα 3 πρώτα βραβεία σε κάθε αγώνισμα.
Οι οργανωτές ευχαριστούν επίσης όλους τους εκπαιδευτικούς που ενίσχυσαν τους μαθητές, τους γονείς τους και το κοινό που παρακολούθησε τους τελικούς αγώνες το Σάββατο 12 Ιουνίου. Ακόμα τους κριτές που για πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη τους ενθάρρυναν και αξιολόγησαν τα παιδιά, συμβάλλοντας έτσι στην άριστη διεξαγωγή των αγώνων Ρητορικής, ανάμεσα σ’ αυτούς και τους εκπροσώπους των συνεργαζόμενων φορέων, το Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε. με τη σημαντική συμβολή της προέδρου του Ινστιτούτου Φωτεινής Εγγλέζου, την Ελληνική Ενωση για την προώθηση της Ρητορικής στην εκπαίδευση και τα Εκπαιδευτήρια “Πολύτροπη Αρμονία”. Επιπλέον ευχαριστούν και τους φοιτητές του Τμήματος Φιλολογίας της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου για την ενεργή τους συμμετοχή στους αγώνες ως κριτές, επιτηρητές και χρονομέτρες. Τέλος, ευχαριστίες απευθύνονται και σε όλα τα μέλη της Επιστημονικής και της Οργανωτικής Επιτροπής των αγώνων για τη συμβολή τους στην ομαλή διεξαγωγή και οργάνωσή τους.
Τα τελικά αποτελέσματα των ρητορικών αγωνισμάτων είναι:
Νοηματική Ανάγνωση
Α’ Βραβεία:
Ελπίδα Θεοδώρου 4ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου, Κωνσταντίνα Καλοκάθη 10ο Δημοτικό Καλαμάτας, Γεωργία Κορωνιώτη 3ο Δημοτικό Ξυλοκάστρου, Αγγελική Λιβέρη 11ο Δημοτικό Καλαμάτας, Γεωργία-Αννα Μανώλη 12ο Δημοτικό Καλαμάτας, Λουκάς Πομπόγιατζης 4ο Δημοτικό Ναυπλίου, Αθανασία Σκλία Δημοτικό Ισθμιας.
Β’ Βραβεία:
Γεωργία Βαρελλά Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Βέργας, Ντένια Λαμπροπούλου 3ο Δημοτικό Μεσσήνης, Κωνσταντίνα Στεργίου Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Μαλτέζου N. Αργολίδας, Ζωή Ψωμαδάκη Εκπαιδευτήρια Ατσόγλου Ν. Κορινθίας.
Γ’ Βραβεία:
Γιώργος Πουλακάκος 1ο Δημοτικό Σχολείο Σκάλας Λακωνίας, Σωκράτης Σάλλης 3ο Δημοτικό Ξυλοκάστρου, Μυρτώ Τσιγκούνη Δημοτικό Νεάπολης, Ελευθερία Χάικου 10ο Δημοτικό Καλαμάτας.
Αυθόρμητος Λόγος
Α’ Βραβεία:
Λουκάς Πομπόγιατζης 4ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου, Ελένη Πουλή 4ο Δημοτικό Ναυπλίου.
Β’ Βραβεία:
Θεοδώρα Μπουκουβάλα 22ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας, Μαρία Σολωμού 10ο Δημοτικό Καλαμάτας, Ματίνα Σταματοπούλου 10ο Δημοτικό Καλαμάτας.
Γ’ Βραβεία:
Ιωάννης Κουτσόπουλος Εκπαιδευτήρια Ατσόγλου Ν. Κορινθίας, Μυρσίνη Λύρα Δημοτικό Νεάπολης, Ηρώ Ρουσάκη Δημοτικό Παραλίας Βέργας.
Προτρεπτικός Λόγος
Α’ Βραβεία:
Γεωργία Γκράση Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Βέργας, Ειρήνη Μωραγιάννη 7ο Δημοτικό Καλαμάτας.
Β’ Βραβεία:
Ελισάβετ Μπαβέλα Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Μαλτέζου Ν. Αργολίδας, Τριαντάφυλλη Θεοδώρου 10ο Δημοτικό Καλαμάτας.
Γ’ Βραβεία:
Ευστάθιος Διαμαντόπουλος-Γκίκας Δημοτικό Σχολείο Ισθμιας, Αναστασία Χαντζή Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο Ι. Πολυχρονάκου Ν. Λακωνίας.

 


NEWSLETTER