Οπως ανακοινώθηκε από το δήμο, η απόφαση ελήφθη σύμφωνα με τα ισχύοντα, από το Τμήμα Προσχολικής Αγωγής της Διεύθυνσης Πρόνοιας του δήμου σε συνέχεια εγγράφου της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας και σε εφαρμογή των οδηγιών του ΕΟΔΥ.
Σύμφωνα με την ίδια ενημέρωση, κατά τα προβλεπόμενα, υπήρξε άμεσα ειδοποίηση των οικογενειών, ενώ ακολουθήθηκε διαδικασία ιχνηλάτησης των στενών επαφών.