Ειδικότερα έκλεισε προσωρινά το Νηπιαγωγείο Μεθώνης, μέχρι το τέλος της εβδομάδας με απόφαση της διευθύντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Μεσσηνίας Θεοφανίας Σιούτη. Εκπαιδευτικοί και μαθητές θα ακολουθήσουν πρόγραμμα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, όπως προβλέπεται.
Επίσης με απόφαση του προϊσταμένου της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας Νίκου Πεφάνη ανεστάλη έως και τις 12 Φεβρουαρίου η λειτουργία της Β’ τάξης του Γυμνασίου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου – Λυκείου Καλαμάτας.