Το ελαιόλαδο αυτό προέρχεται από τον ελαιώνα του αγροκτήματος της Σχολής και οι καλλιεργητικές φροντίδες των δέντρων αλλά και το λιομάζωμα γίνεται αποκλειστικά από τις φοιτήτριες και τους φοιτητές υπό την επίβλεψη των καθηγητών.
Το Τμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, με πρωτοβουλία των φοιτητών και των καθηγητών, προσπαθώντας να στηρίξει τις κοινωνικές δομές του Δήμου Καλαμάτας, δώρισε την περασμένη Τετάρτη 200 λίτρα εξαιρετικά παρθένου ελαιολάδου στο Δημοτικό Παντοπωλείο.
Το ελαιόλαδο αυτό προέρχεται από τον ελαιώνα του αγροκτήματος της Σχολής και οι καλλιεργητικές φροντίδες των δέντρων αλλά και το λιομάζωμα γίνεται αποκλειστικά από τις φοιτήτριες και τους φοιτητές υπό την επίβλεψη των καθηγητών.