Η διοργάνωση θα γίνει υπό την αιγίδα του Δήμου Καλαμάτας. Θα τελεστεί όρθρος, θεία λειτουργία και δοξολογία και θα ακολουθήσει ομιλία, κατάθεση στεφάνων και παραδοσιακοί χοροί.
Θα τελεσθούν Όρθρος και Θεία Λειτουργία (08.00-10.30) και Δοξολογία (11.00). Στη συνέχεια, θα πραγματοποιηθούν αφή της φλόγας, κατάθεση στεφάνων και ομιλία από την Ελένη Βολονάκη, Επίκουρη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Τέλος, θα παρατεθεί μικρή δεξίωση και θα αποδοθούν παραδοσιακοί χοροί.