Χαρακτηριστικό είναι το κλίμα που μας μετέφερε ο πρόεδρος του Αγροτικού Συνεταιρισμού Κορυφασίου Λάζαρος Σύρνος, μιας περιοχής που λόγω του μαυρολίσιου, ξεκινάει νωρίς και την παραγωγή κορωνέικου ελαιολάδου. "Είναι απαράδεκτο τη φετινή χρονιά που η παραγωγή παρουσιάζεται μειωμένη, να έχει στο ξεκίνημά του το λάδι αυτή την τιμή", παρατήρησε ο κ. Σύρνος. Εκτίμησε πως "επιβεβαιώνεται ότι οι πολλοί, οι παραγωγοί δουλεύουν για τους λίγους, εμπόρους και μεσάζοντες" και πρόσθεσε ότι "δεν μπορεί αυτοί να κανονίζουν τις τιμές".
Επεσήμανε ότι "όλη η Ελλάδα δεν έχει λάδι και δεν υπάρχει για να γίνουν εξαγωγές" και σημείωσε, διαμαρτυρόμενος: "Από πού προέρχεται αυτό το πράγμα; Τι γίνεται; Είμαστε σε απόγνωση. Περιφερειακή Ενότητα, Περιφέρεια και υπουργείο οφείλουν να ψαχτούν και να μας δώσουν υπεύθυνες απαντήσεις. Οταν δεν έχει φέτος τιμή το λάδι, με μειωμένη παραγωγή, πότε θα έχει;".
Γ.Σ.