Συγκεκριμένα, από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων του 2014, το Συμβούλιο ενέκρινε αυξήσεις ποσών:
α) Κατά 10.000 ευρώ στο έργο βελτίωσης - συντήρησης του δρόμου Βασιλίτσι - Φοινικούντα, για αποκατάσταση κατάρρευσης τμήματος της λιθοδομής στο πρανές του δρόμου, που υποστηρίζει το μαντρότοιχο της μονής Παναγίας Χρυσοκελλαριάς.
β) Κατά 55.000 ευρώ για το τμήμα της 7ης επαρχιακής οδού Σύρριζο - Στάσιμο, για άμεση παρέμβαση πρόληψης μεγαλύτερης κατολίσθησης στο σημείο που βρίσκεται 1.200 μέτρα από το Στάσιμο με κατεύθυνση προς Επικούριο Απόλλωνα.
Ακόμα, ενέκρινε δύο νέα έργα, που αφορούν τη βελτίωση - συντήρηση τεχνικών έργων στο εθνικό και στο επαρχιακό δίκτυο της Π.Ε. Μεσσηνίας, προϋπολογισμού 74.400 ευρώ το καθένα.