Οπως αναφέρεται, εξ άλλου, σε σχετική ανακοίνωση του Δήμου Πύλου - Νέστορος, τη διοργάνωση των εκδηλώσεων για το συγκεκριμένο σεμινάριο, ανέλαβε η εταιρεία διοργάνωσης συνεδρίων και εταιρικών εκδηλώσεων «Vista Events».
Στην ίδια ανακοίνωση προστίθεται, τέλος, ότι ικανοποίηση για το γεγονός εξέφρασε ο δήμαρχος Δημήτρης Καφαντάρης, αναφέροντας -μεταξύ άλλων- ότι «η πραγματοποίηση εκδηλώσεων και συνεδρίων τέτοιου βεληνεκούς στην περιοχή μας είναι μια επιβεβαίωση, τόσο της αξίας του τόπου μας, όσο και της ποιότητας του τουρισμού που παρέχουμε».