Ο δήμαρχος προχώρησε στη συγκεκριμένη κίνηση, για να συνεχιστεί και να ολοκληρωθεί η αύξηση του πλάτους του δρόμου και η αποκατάσταση των πεζοδρομίων, στα τμήματα που οι ιδιοκτήτες δεν τα παρέδωσαν σε κοινή χρήση, παρότι έχουν αποζημιωθεί από τη δεκαετία του ’60.
Στη διασταύρωση Ναυαρίνου - Λακωνικής - δρόμου Μάνης ο δήμος προγραμματίζει την κατασκευή κυκλικού κόμβου, που θα διευκολύνει την είσοδο - έξοδο από την Καλαμάτα.