Το έργο που χρηματοδοτείται από το Πράσινο Ταμείο, έχει προθεσμία υλοποίησης 12 μήνες από την ημέρα υπογραφής της σύμβασης με τον ανάδοχο.
Σκοπός του έργου, σύμφωνα με παλιότερη ενημέρωση από το δήμο, είναι η αισθητική και λειτουργική αναβάθμιση του κεντρικού ιστού της κωμόπολης, με ταυτόχρονη διατήρηση του παραδοσιακού της χαρακτήρα. Το έργο στοχεύει η πλατεία με την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική της να αποτελεί σήμα κατατεθέν για την ευρύτερη περιοχή της Χώρας. Να δημιουργηθεί ένας φιλόξενος χώρος, ο οποίος θα αποτελεί πόλο έλξης για όλες τις ηλικίες και όπου θα μπορούν τόσο οι θαμώνες των γύρω επιχειρήσεων εστίασης, όσο και οι επισκέπτες, να απολαμβάνουν όλους τους μήνες του χρόνου.