Ειδικότερα, ο Μ. Μάκαρης διαπιστώνει ότι «με τις διαγραμμίσεις στην οδό Ακρίτα υπάρχουν προβλήματα γιατί έχουν οριοθετηθεί θέσεις στάθμευσης πλησίον διασταυρώσεων οι οποίες δεν επιτρέπονται από τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας».
Παρατηρεί ακόμα ότι «με τις διαγραμμίσεις στην οδό Ναυαρίνου έχουν οριοθετηθεί χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων μπροστά από στάσεις λεωφορείων» και σημειώνει, παράλληλα, ότι «υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη ανάγκη διαγραμμίσεων στις διαβάσεις πεζών και ειδικά στις διαβάσεις έξω από σχολεία» αναφέροντας ενδεικτικά «την φθαρμένη και ουσιαστικά ανύπαρκτη διάβαση πεζών έξω από το 1ο Γενικό Λύκειο στην οδό Λυκούργου».