Αυτό επεσήμανε ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παν. Νίκας σε δήλωσή του, προσθέτοντας ότι η Περιφέρεια χρηματοδότησε τη μελέτη του συγκεκριμένου έργου, επειδή το θεωρεί έργο εθνικής σημασίας, καθώς αποτελεί συνέχεια του εθνικού δρόμου Κυπαρισσία - Φιλιατρά - Γαργαλιάνοι – Ρωμανού. Να σημειωθεί ότι στην ανακοίνωση του Βουλευτή Μεσσηνίας Γιάννης Λαμπρόπουλου μετά τη συνάντησή του με τον υφυπουργό υποδομών αναφερόταν οτι η μελέτη είχε χρηματοδοτηθεί από ιδιώτη.
Ο περιφερειάρχης παρατήρησε ότι το οδικό αυτό έργο θα ενταχθεί σε χρηματοδοτικό πρόγραμμα και θα υλοποιηθεί.