Οι εργασίες του Συνεδρίου πραγματοποιούνται στο Αμφιθέατρο του Εργατικού Κέντρου Καλαμάτας «Θόδωρος Αγγελόπουλος» με συμμετοχή 35 ομιλητών οι οποίοι πλαισιώνουν 8 θεματικά τραπέζια που θα καλύψουν τις ενότητες: Κινητικότητα & Μεταφορές, Κτήρια & Εγκαταστάσεις, Ενέργεια – Περιβάλλον, Πολεοδομικός Σχεδιασμός και Αστικό Περιβάλλον, Ανθεκτικότητα της Πόλης και Σχετικές Υποδομές, Κυκλική Οικονομία και ∆ιαχείριση Αποβλήτων, Οικονομία & Κοινωνία, Ρομποτική.
Την έναρξη των εργασιών του συνεδρίου κήρυξε ο δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο Σεβ. Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ.κ. Χρυσόστομος. Η επιλογή του θέματος του Συνεδρίου με τίτλο «Κλιματική Αλλαγή και Νέες Τεχνολογίες», αναδεικνύει τον σημαίνοντα ρόλο του Δήμου Καλαμάτας, ο οποίος έχει ενταχθεί στις 100 κλιματικά ουδέτερες και έξυπνες πόλεις της Ε.Ε. έως το 2030 κάτι που επισήμανε στη δήλωσή της η κ. Νίκα. Παράλληλα τόνισε τη σημασία τέτοιων συνεδρίων καθώς και πρωτοβουλιών για το περιβάλλον και την Κλιματική Αλλαγή ανάλογων αυτών της Καλαμάτας, τονίζοντας ότι ο κάθε πολίτης οφείλει να είναι ενημερωμένος και να συμμετέχει θετικά σε αυτές.