Πρόκειται για ομαδική έκθεση με έργα 22 εικαστικών καλλιτεχνών με θέμα το χαρακτηριστικό σύμβολο του μεσογειακού χώρου, την ελιά, η καλλιέργειά της οποίας είναι συνυφασμένη με το μεσογειακό τοπίο και τους πολιτισμούς που αναδύθηκαν σε όλη την επικράτεια της Μεσογείου.
Την καλλιτεχνική επιμέλεια της έκθεσης έχει ο εικαστικός Βασίλης Καριζώνης. Η έκθεση θα γίνει με την υποστήριξη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Μεσσηνίας.
Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν αύριο Κυριακή τις 8 μ.μ. και η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 30 Σεπτεμβρίου. Ώρες λειτουργίας: Καθημερινά εκτός Τρίτης 8 π.μ. – 7.30 μ.μ.. Τηλ. επικοινωνίας: Βασίλης Καριζώνης 6938593241.