Οι προβολές ξεκινούν την Τετάρτη 24 Ιουλίου και θα ολοκληρωθούν την Τετάρτη 14 Αυγούστου. Η ώρα έναρξης είναι στις 9:15 μ.μ. Το πρόγραμμα έχει ως εξής: Τετάρτη 24 Ιουλίου «Η Γαλλική Αποστολή» (2021), του Wes Anderson, Τετάρτη 31 Ιουλίου «Τζότζο» (2019), του Taika Waititi, Τετάρτη 7 Αυγούστου «Εκεί που τραγουδούν οι καραβίδες» (2022), της Olivia Newman, Τετάρτη 14 Αυγούστου «Barbie» (2023), της Greta Gerwig.
Παράλληλα, την Τετάρτη 17 Ιουλίου στις 9 μ.μ. θα γίνουν τα εγκαίνια της τρίτης έκθεσης των εικαστικών εργαστηρίων, όπου θα εκτεθούν έργα ζωγραφικής και κεραμικής των μαθητών από τα τμήματα ενηλίκων και παιδιών. Η έκθεση θα στεγάζεται στον πολυχώρο πολιτισμού «Ρέκτης ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ.» Ελευθερίας & Παπαφλέσσα 2 στη Μεσσήνη.