Η επίσκεψη των βουλευτών έγινε ύστερα από κάλεσμα του σχολείου με αφορμή τη διαθεματική προσέγγιση των μαθημάτων της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, της Πολιτικής Παιδείας και του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού.
Τα βασικά θέματα της εποικοδομητικής συζήτησης αφορούσαν τα επαγγέλματα της Βουλής, δηλαδή τις ειδικότητες που χρειάζονται για να λειτουργήσει η Βουλή ως θεσμός αλλά και τη διαδικασία ψήφισης ενός νομοσχεδίου.
Να σημειωθεί μάλιστα ότι οι δύο βουλευτές υπήρξαν κατά το παρελθόν συμμαθητές στο 1ο Λύκειο Καλαμάτας και μάλιστα κάθονταν και στο ίδιο θρανίο.