Το έργο έχει ενταχθεί στο Πρόγραμμα Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης του δήμου με 300.000 ευρώ.
Ειδικότερα, στα πλαίσια της ετοιμασίας για την ωριμότητα του έργου, με απόφασή του ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Π. Τατούλης κύρωσε τον ανασυνταγμένο πίνακα επικειμένων για τη διάνοιξη της οδού Βουλγαροκτόνου, από την Κρήτης έως την Κορώνης. Με την απόφασή του αυτή τροποποίησε προηγούμενη δική του, αποδεχόμενος μερικώς ή κατά το όλον ενστάσεις ιδιοκτητών γης στην περιοχή.
Η αρμόδια αντιδήμαρχος Καλαμάτας Π. Ντίντα μας επεσήμανε ότι η απόφαση αυτή είναι απαραίτητη προϋπόθεση, για να ζητήσει ο δήμος προσδιορισμό τιμής μονάδας σε γη και επικείμενα, για τη διάνοιξη της Βουλγαροκτόνου
Γ.Σ.