Το τοπικό προϊόν μαγειρεύτηκε και φέτος με μαεστρία και μοιράστηκε στους χιλιάδες επισκέπτες που βρέθηκαν στη γιορτή και διασκέδασαν μέχρι πρωίας.
Τη γιορτή έχει καθιερώσει ο Σύλλογος Απανταχού Αρμεναίων τιμώντας έτσι το προϊόν που κατά κύριο λόγο καλλιεργείται στο χωριό τους εδώ και 2 αιώνες, έχοντας βοηθήσει και στηρίξει την τοπική κοινωνία. Μπορεί τα τελευταία χρόνια η καλλιέργεια να έχει συρρικνωθεί, όμως δεν παύει να αποτελεί σημείο αναφοράς για τους κατοίκους του χωριού.
Κ.Μπ.