Η πρακτική άσκηση σε επιχειρήσεις του εξωτερικού είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την αποφοίτησή τους και αποτελεί μέρος του αναλυτικού προγράμματος σπουδών τους. Οι δυο μαθήτριες επέλεξαν την Κ.Α.ΝΕ. ως συντονιστή οργανισμό στην Ελλάδα και την Καλαμάτα για το σκοπό αυτό. Ολο αυτό το διάστημα κατάφεραν να εφαρμόσουν πρακτικές και να εμπλακούν σε δραστηριότητες, μέσα από τις οποίες απέκτησαν και μετέδωσαν γνώσεις, σε συνεργασία με το καταρτισμένο προσωπικό των 2 χώρων και σύμφωνα με τις ανάγκες που προέκυπταν κάθε φορά. Επίσης, μέρος του προγράμματος είναι η γνωριμία των μαθητών με τον ελληνικό πολιτισμό και την ελληνική γλώσσα. Ετσι οι συμμετέχουσες κατά τη διάρκεια της πρακτικής τους ξεναγήθηκαν σε όλα τα σημαντικά σημεία της Καλαμάτας.
Η πρακτική άσκηση χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα κινητικότητας Erasmus+, του τομέα επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης.