Ο 60χρονος με την παρέα του βρισκόταν σε κατάστημα εστίασης στην Παλιόχωρα Αβίας, όταν τρώγοντας δεν κατάφερε να καταπιεί σωστά. Ατομα από την παρέα του, αλλά και από το κατάστημα προσπάθησαν να τον βοηθήσουν, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν. Μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Καλαμάτας, όπου όμως δυστυχώς διαπιστώθηκε ο θάνατός του.
Ο 60χρονος επισκεπτόταν συχνά την περιοχή, αν και δεν καταγόταν από τη Μεσσηνια.