Την εκδήλωση διοργανώνει ο Σύλλογος Γυναικών Άριος και είναι αφιερωμένη στον Έλληνα αγρότη, τον τρόπο ζωής του, την εργασία - προσφορά του στον αγροτικό τομέα και την παραγωγή αγροτικών προϊόντων. Η εκδήλωση θα γίνει στην Κεντρική Πλατεία του Άρι με ελεύθερη είσοδο για το κοινό και θα περιλαμβάνει παραδοσιακό γλέντι με τη Αγάθη και τον Γιώργο Δημητρόπουλο, παραδοσιακό δρώμενο “Η τέχνη του αργαλειού”, παραδοσιακούς χορούς με τη συμμετοχή του Συλλόγου Κρητών Μεσσηνίας “Ο Ψηλορείτης“ και έκθεση παραδοσιακών προϊόντων και γλυκισμάτων.