Στο πλαίσιο αυτό, η Νοσηλευτική Υπηρεσία του Περιφερειακού Τμήματος Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Καλαμάτας διοργανώνει για τους δημοσιογράφους των τοπικών Μ.Μ.Ε. και τους εργαζόμενους σε αυτά, παρουσίαση - εκπαίδευση τη Δευτέρα στις 6 μ.μ. στα γραφεία του Τμήματος.
Οι συμμετέχοντες θα ενημερωθούν για: λιποθυμικές καταστάσεις, άνοιγμα αεραγωγού, αφαίρεση ξένου σώματος από το λάρυγγα (ενήλικα, παιδιού, βρέφους), αναφορά στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (τεχνητή αναπνοή).
Η Παγκόσμια Ημέρα Πρώτων Βοηθειών, καθιερώθηκε από την Διεθνή Ομοσπονδία Συλλόγων Ερυθρού Σταυρού και Ερυθράς Ημισελήνου και γιορτάζεται κάθε δεύτερο Σάββατο του Σεπτεμβρίου.
Πληροφορίες για μαθήματα Πρώτων Βοηθειών: Καλαμάτα, Κεφάλα 5, 27210 87737, 88313, eeskal@otenet.gr.