Κίνδυνοι υπάρχουν σε κάθε σημείο του πάρκου και πέρα από τις παιδικές χαρές, καθώς ανάμεσα στο χορτάρι είναι κρυμμένα σίδερα που χρησιμεύουν στο πότισμα του γρασιδιού, ενώ πολλά φρεάτια δεν έχουν καπάκια κι έχουν... εξαφανιστεί προστατευτικά στηθαία.
Οσον αφορά στη γενικότερη εικόνα του πάρκου, οι ράγες κάτω από τα σταθμευμένα βαγόνια έχουν μετατραπεί σε σκουπιδότοπο, κάποιες λίμνες έχουν βαλτώσει, υπάρχουν παντού ακαθαρσίες σκύλων, ενώ οι "ανήσυχοι" νέοι εκτονώνονται μουντζουρώνοντας κάθε διαθέσιμη επιφάνεια στο πάρκο.
Η όλη εικόνα εγκατάλειψης που παρουσιάζει το πάρκο αποδεικνύει πως η όποια προσπάθεια του Δήμου Καλαμάτας είναι αποσπασματική και χωρίς αποτέλεσμα. Μια αυτοψία από υπαλλήλους των αρμόδιων υπηρεσιών ενδεχομένως να βοηθούσε ώστε να γίνει ένας σωστός προγραμματισμός των απαραίτητων εργασιών.
Κ.Δ.