Σε μία επίσημη τελετή και μετά από ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Καλαμάτας ο δήμαρχος Παναγιώτης Νίκας απένειμε στον κ. Παυλόπουλοτο χρυσό κλειδί της πόλης, την "Προειδοποίηση εις τα ευρωπαϊκάς αυλάς" και τη σφραγίδα της μεσσηνιακής συγκλήτου.
Δυσμενή σχόλια συγκέντρωσε η απουσία από την τελετή του πρώην πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά, παρά το γεγονός ότι λίγο νωρίτερα έδωσε το παρών στην αναπαράσταση της απελευθέρωσης της Καλαμάτας από τον τουρκικό ζυγό.
https://eleftheriaonline.gr/local/politiki/aftodioikisi/dimoi/item/59411-pavlopoulos-epitimos#sigProId90ad4fb40d