Αυτό προκύπτει σύμφωνα με πληροφορίες από την ευρεία σύσκεψη που έλαβε χώρα πριν λίγο στο δημαρχείο Καλαμάτας, στην οποία συμμετείχαν ο γ.γ. της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιονίου Μανώλης Αγγελάκας, ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου του Λιμενικού Σώματος αρχιπλοίαρχος Ιάκωβος Σέργης, ο δήμαρχος Καλαμάτας Παναγιώτης Νίκας, ο αστυνομικός διευθυντής Μεσσηνίας ταξίαρχος Βασίλης Γεωργακόπουλος, ο λιμενάρχης Καλαμάτας πλωτάρχης Νικόλαος Γιαννούλατος και ο πρόεδρος της Λιμενικής Επιτροπής Μεσσηνίας Σταύρος Παπαχρήστου.