Χαιρετισμό θα απευθύνει η Ελένη Ζυμή επίκουρη καθηγήτρια κλασικής αρχαιολογίας, εκπρόσωπος του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και η Βάσια Φλώρου θα διαβάσει το ποίημα "Η έκτη Καρυάτιδα" της Ελένης Χ. Η διοργάνωση είναι του Συλλόγου Μεσσηνίων Μακεδονίας - Θράκης "Ο καπετάν Αγρας", της Μεσσηνιακής Αμφικτιονίας, της ομάδας "Ευ τόπος" και του Ευρωπαϊκού Ελλειπτικού Κύκλου.
Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2016 18:41
Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου: "Αντιδράσεις για την λεηλασία των γλυπτών της Ακρόπολης"
Διάλεξη με θέμα "Αντιδράσεις για την λεηλασία των γλυπτών της Ακρόπολης" θα γίνει την Παρασκευή στις 7 μ.μ. στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου στην Καλαμάτα από τον Ευάγγελο Φυλακτό καλλιτέχνη του μαρμάρου, ιστορικό ερευνητή, πρόεδρο της ΕΕΕΓΑ (Ελληνική Επιτροπή για την Επιστροφή των Γλυπτών της Ακρόπολης).
Κατηγορία
Κοινωνία