Την τελετή τίμησαν με την παρουσία τους ο γ.γ. της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Αποστράτων Σ.Α. (ΠΟΑΣΑ) αντιστράτηγος ΕΛ.ΑΣ. ε.α. Οδυσσέας Κουτσοποδιώτης και ο εκπρόσωπος του προέδρου της Ενωσης Αποστράτων Αξιωματικών Στρατού (ΕΑΑΣ) Μεσσηνίας.
Οπως ανακοινώθηκε, με την ανακαίνιση δημιουργήθηκε και βιβλιοθήκη με ιστορικά βιβλία και αντικείμενα που αναφέρονται ιστορικά στη λειτουργία του αστυνομικού θεσμού στην Ελλάδα και του Πυροσβεστικού Σώματος.