Πρόκειται για πρωτοβουλία από τις μαίες του Γυναικολογικού Ιατρείου,ης Νοσηλευτικής Μονάδας Κυπαρισσίας με αφορμή την Παγκόσμια Εβδομάδα Μητρικού Θηλασμού (1-7 Νοεμβρίου).
Εκεί μεταξύ άλλων καλούνται πολίτες και ιδιαίτερα μέλλουσες ή θηλάζουσες μητέρες για να λάβουν απαντήσεις σε όσα ερωτήματα έχουν με στόχο τη σωστή επιλογή σίτισης των νεογέννητών τους.
Παράλληλα γίνεται γνωστό ότι στο Μαιευτικό / Γυναικολογικό Τμήμα της Νοσηλευτικής Μονάδος Κυπαρισσίας παρέχονται δωρεάν μαθήματα προετοιμασίας εγκύων για τον τοκετό, τη λοχεία, τον θηλασμό και τη γονεϊκότητα.
Πληροφορίες στο τηλέφωνο 27613 60137. Συμμετέχουσες μαίες: Σ. Κουμουνδούρου και Χ. Χριστοπούλου.