Ο Κορένσιος ήταν μεγάλος Κυπαρίσσιος ζωγράφος 1558-1646. Υπήρξε ο παραγωγικότερος ομογενειακός ζωγράφος της Νάπολης και της ευρύτερης περιοχής από τις τελευταίες δεκαετίες του 16ου έως τα μέσα του 17ου αιώνα. Σύγχρονος του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου, έδρασε κατεξοχήν στην ισπανοκρατούμενη Νάπολη, όπου άφησε μια εξαιρετικά εκτεταμένη παραγωγή από νωπογραφικά σύνολα, ελαιογραφίες και σχέδια.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα, η εκδήλωση θα ξεκινήσει με χαιρετισμό από το δήμαρχο Τριφυλίας Παναγιώτη Κατσίβελα, θα ακολουθήσει ομιλία της Σάρρας Τσεμπερά, Πτυχιούχου Πλαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης με ειδίκευση στην Μουσειολογία, με θέμα «Ο Βελισσάριος Κορένσιος επιστρέφει στην Κυπαρισσία».
Η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με αποκαλυπτήρια της προτομής.
Κ.Μπ.