Πιο συγκεκριμένα, τις πρώτες πρωινές ώρες χθες ενημερώθηκαν οι Λιμενικές Αρχές Πύλου, Κατάκολου και Κυπαρισσίας από το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης του Λιμενικού Σώματος - Ελληνικής Ακτοφυλακής, για περιστατικό ακυβερνησίας του Ι/Φ σκάφους "Olympic'' σημαίας Κροατίας. Το σκάφος είχε μείνει ακυβέρνητο στη θαλάσσια περιοχή 7 ναυτικά μίλια βορειοδυτικά του λιμανιού της Κυπαρισσίας λόγω μηχανικής βλάβης και είχε 2 αλλοδαπούς επιβαίνοντες.
Στην περιοχή μετέβησαν ένα ναυαγοσωστικό σκάφος Λ.Σ. - ΕΛ.ΑΚΤ., που εντόπισε το "Olympic'' με τους επιβαίνοντες καλά στην υγεία τους, και το Ε/Π - Α/Κ σκάφος ''Καπετάν Μιχάλης'', το οποίο ρυμούλκησε το ιστιοφόρο και το προσέδεσε με ασφάλεια στο λιμάνι της Κυπαρισσίας, συνοδεία του ναυαγοσωστικού σκάφους Λ.Σ. - ΕΛ.ΑΚΤ.
Από το περιστατικό δεν παρατηρήθηκε θαλάσσια ρύπανση.
Κ.Μπ.