Το σχολείο ξεκίνησε πρόγραμμα φιλαναγνωσίας από τις αρχές Δεκεμβρίου, που αφορούσε τους μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και του λυκείου. Το βιβλίο που επιλέχθηκε να διαβαστεί ήταν το «Κοσμοδρόμιο» της Ελένης Κατσαμά, που έχει κερδίσει αρκετές διακρίσεις.
Στην εκδήλωση μετείχαν μαθητές όλων των τάξεων με διάφορες δράσεις: χορό, τραγούδι, θεατρικό, σύντομα κείμενα, συγγραφή διαφορετικού τέλους, αφίσες, ζωγραφισμένα μπλουζάκια με συνθήματα, διαθεματικές εργασίες.