Πρόκειται για μία κίνηση αλληλεγγύης, αγάπης και προσφοράς προς τον συνάνθρωπο, που σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς είναι περισσότερο από ποτέ αναγκαία.
Η πρωτοβουλία ανήκει στην εθελόντρια της Κιβωτού Εύη Ντόντολα από την Κυπαρισσία, η οποία σε συνεργασία με τον Μορφωτικό-Εκπολιτιστικό Σύλλογο Κυπαρισσίας, τον Σύλλογο Γυναικών Κυπαρισσίας «Γαία», τον Αθλητικό Σύλλογο Τριφυλίας και τον Σύλλογο Φιλοπροόδων Φιλιατρών κατάφερε ώστε να συγκεντρωθούν αρκετά τρόφιμα για την Κιβωτό. Τη μεταφορά τους ανέλαβε και έκανε δωρεάν η μεταφορική του Αντώνη Βλάχου από την Κυπαρισσία.
Όπως σημειώνει η κ. Ντόντολα: «Η απήχηση του κόσμου αν και σε περίοδο καραντίνας ήταν μεγάλη και τους ευχαριστούμε όλους, επαγγελματίες και ιδιώτες».