Η διαδρομή θα ξεκινήσει από το περίφημο καλντερίμι που συνδέει τα χωριά Σωτηριάνικα - Αλτομιρά, ένα από τα ωραιότερα της Ελλάδας που αναρριχάται στις απότομες και δασωμένες πλαγιές της νότιας πλευράς του Καλαθιού. Η κατασκευή του αποτελεί μοναδικό δείγμα της λαϊκής αρχιτεκτονικής και χτισίματος. «Στη συνέχεια, μέσω μιας διαδρομής που έχει καθαρίσει και σηματοδοτήσει ο Ορειβατικός Σύλλογος Καλαμάτας θα βρεθούμε στην κοίτη του φαραγγιού του Ριντόμου» τονίζεται. Ο βαθμός δυσκολίας είναι 2 (δύσκολο, απαιτείται πολύ καλή φυσική κατάσταση, ακατάλληλη για αρχάριους) και οι ώρες πορείας: 7 +/-. Ακόμα, θα υπάρχει και δυνατότητα πεζοπορίας μόνο έως τα Αλτομιρά και επιστροφή, με ώρες πορείας 5 και με βαθμό Δυσκολίας 1 (κατάλληλη για αρχάριους με καλή φυσική κατάσταση).
Για πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής καλέστε στον αρχηγό της εξόρμησης Γιώργο Κλείδωνα (6983519455).