Η επιτροπή αποδέχθηκε την εισήγηση της Διεύθυνσης Διαχείρισης Απορριμμάτων του δήμου ότι η προσφορά της ΗΛΕΚΤΩΡ είναι ικανοποιητική και συμφέρουσα για το Δήμο Καλαμάτας, λαμβάνοντας υπόψη πως σε άλλους δήμους της Περιφέρειας Πελοποννήσου η τιμή της προσωρινής διαχείρισης είναι μεγαλύτερη.
Κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης ο διευθυντής της Υπηρεσίας Διαχείρισης Απορριμμάτων του δήμου Γιάννης Παπαδόπουλος έδωσε απαντήσεις σε ερωτήσεις συμβούλων της μειοψηφίας, κυρίως του Μιχάλη Αντωνόπουλου.
Ο κ. Παπαδόπουλος είπε ότι τα μηχανήματα θα είναι της αναδόχου εταιρείας και παρατήρησε πως ο δήμος θα διαπραγματευτεί τη μείωση της τιμής, όταν θα προσφέρει στη διαδικασία επεξεργασίας το δικό του δεματοποιητή. Ενημέρωσε ότι η ΗΛΕΚΤΩΡ έχει δει το χώρο της Μαραθόλακκας και πως θα γίνει προσπάθεια να ξεπεραστούν τα όποια προβλήματα. Ξεκαθάρισε ότι απορρίμματα από άλλες περιοχές δεν προβλέπονται. Πληροφόρησε ότι η φύλαξη του χώρου θα γίνεται από την εταιρεία και πως το υπόλειμμα δεν προβλέπεται στη διακήρυξη, ενώ αναζητείται ο τρόπος διαχείρισής του. Ο διευθυντής επεσήμανε πως «οτιδήποτε μπορεί να βελτιωθεί, θα βελτιωθεί, με γνώμονα τα συμφέροντα του δήμου. Θα παλέψουμε να κάνουμε μια καινούργια αρχή».
Η μείζων μειοψηφία ψήφισε λευκό, χαρακτηρίζοντας περιβαλλοντικό και οικονομικό έγκλημα τη μη λειτουργία της ΜΟΛΑΚ.
Ο Μιχ. Αντωνόπουλος ανέφερε ότι είναι προβληματικός χώρος η Μαραθόλακκα και πρόβλεψε πως και στη συνέχεια θα έχουμε παρεμφερή προβλήματα, σαν και αυτά με τον τωρινό ανάδοχο.
Να υπενθυμίσουμε ότι στη διακήρυξη προβλέπεται ότι η λειτουργία της προσωρινής διαχείρισης θα διακοπεί αυτόματα, χωρίς περαιτέρω επιβάρυνση του δήμου, με την έναρξη της ολοκληρωμένης διαχείρισης με ΣΔΙΤ, σε επίπεδο Περιφέρειας.
Γ.Σ.