Με ανακοίνωσή του το Αστικό ενημερώνει ότι “έπειτα από 14 ολόκληρα χρόνια τροποποιήθηκε η υπ’ αριθ. Β/οικ. 69088/4971/15/2015 υπουργική απόφαση «Καθορισμός των κομίστρων των αστικών και υπεραστικών ΚΤΕΛ και ΚΤΕΛ Α.Ε. της χώρας» και επέρχεται μία ήπια αύξηση στην τιμή του κομίστρου.
Η διοίκηση της ΠΟΑΣ κατέληξε σε συμφωνία με το υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών για αύξηση κατά 0,10 λεπτά, δηλαδή 9% στις τιμές των εισιτηρίων, όπως αναγράφεται ρητώς στο ΦΕΚ Β΄7141/20/12/2023 που δημοσιεύτηκε”.
Το Αστικό ΚΤΕΛ Καλαμάτας σημειώνει πως “δεν αυξάνεται η τιμή των μηνιαίων και ετήσιων καρτών απεριορίστων διαδρομών, ενώ συνεχίζονται οι προσφορές των πακέτων εισιτηρίων (10+1 δώρο). Οι νέες τιμές εισιτηρίων θα ισχύουν από 1/1/2024.
Η διαμόρφωση των νέων τιμών έχει ως εξής:
Μη επιβαρυμένα εισιτήρια - Α’ Ζώνη Πόλεως:
Κανονικό εισιτήριο: 1,20 ευρώ. Μαθητικό - πολύτεκνο 0,70 ευρώ. Φοιτητικό όλων των πόλεων 0,70 ευρώ.
Επιβαρυμένα εισιτήρια οδηγών - Α’ Ζώνη Πόλεως:
Κανονικό Εισιτήριο: 1,50 ευρώ. Μαθητικό - πολύτεκνο 1 ευρώ. Φοιτητικό όλων των πόλεων 1 ευρώ.
* Εισιτήρια με παλιές τιμές θα ισχύουν για 6 μήνες, δηλαδή έως 30/6/2024”.