Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση του δήμου, το θέμα της συνάντησης ήταν η επαγγελματική αποκατάσταση -ή έστω κάποιας μορφής εργασία- των ανθρώπων με αυτισμό, με τη βοήθεια του δήμου. Το νομικό πλαίσιο υπάρχει, όπως σημειώθηκε, και συνίσταται στις διατάξεις περί Κοινωνικών Συνεταιρισμών (ΚΥΣΠΕ). Συμφωνήθηκε λοιπόν -σύμφωνα πάντα με τη σχετική ανακοίνωση- να αναζητηθεί λύση μέσω αυτής της νομικής πρόβλεψης.