Υποστήριξε ότι η συγκεκριμένη εκδήλωση δεν είχε ουσία, γιατί είναι προς πώληση η βασική γραμμή του ΟΣΕ Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Για την απουσία του, την οποία είχε προαναγγείλει, ανέφερε πως λόγος πέφτει μόνο στη δημοτική αρχή.
Κατά τα άλλα χαρακτήρισε θλιβερή ιστορία την εγκατάλειψη του V της Πελοποννήσου (Πάτρα - Καλαμάτα - Κόρινθος) και είπε ότι το V θέλει σοβαρή συμπεριφορά, ενώ μίλησε και πάλι για το ενδιαφέρον του (στα λόγια) για τον προαστιακό Καλαμάτα - ΤΕΙ - Μεσσήνη.