Ο περιφερειάρχης σημείωσε ότι ότι για το πιο πάνω τμήμα του δρόμου Καλαμάτα – Ριζόμυλος – Κορώνη, θα εφαρμοστεί η λύση που έχει προκρίνει το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο για την παράκαμψη της αρχαίας ακρόπολης του Πεταλιδίου, προσθέτοντας ότι έχει διασφαλιστεί η επιπλέον απαιτούμενη πίστωση των 15 εκ ευρώ.
Ακόμα, ο Π. Νίκας τόνισε ότι η αλιεία αποτελεί σημαντικό κομμάτι του πρωτογενή τομέα, επισημαίνοντας παράλληλα ότι θα μπορούσε να αναδειχθεί και σε πηγή επιπλέον εισοδήματος μέσα από το πρόγραμμα της τουριστικής αλιείας.
Η εκδήλωση, στο Πεταλίδι, αποτέλεσε συνδιοργάνωση του Δήμου Μεσσήνης και της Περιφέρειας Πελοποννήσου, η οποία συνέδραμε και οικονομικά, με τον περιφερειάρχη να σημειώνει ότι η Περιφέρεια στηρίζει εκδηλώσεις που προωθούν προϊόντα και δραστηριότητες του πρωτογενή τομέα.